KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Tıp Fakültesi

“Pandemi Döneminde Ruh Sağlığı” Konulu Öğrenci Sempozyumu Düzenlendi-01.06.2021

Fakültemiz tarafından “Pandemi Döneminde Ruh Sağlığı” konulu Öğrenci Sempozyumu düzenlendi.

Açılışını Rektörümüz Prof. Dr. Niyazi Can ve Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Mehmet Bekerecioğlu’nun yaptığı sempozyuma 13 ayrı üniversiteden öğrenciler ve Öğretim Üyeleri konuşmacı olarak katılım sağladılar.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan sempozyumun açılış konuşmasında Rektörümüz Prof. Dr. Niyazi Can bir yılı aşkın süredir yaşadığımız pandeminin hayatın her alanına etki ettiğini söyleyen Rektör Can, Covid-19’un fiziken bulaşmasa bile insan sağlığını en azından psikolojik olarak etkilediğinin altını çizdi. Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, “İnsanımızın sosyal ve ekonomik düzeyi iyileşse bile zihin ve ruh sağlığı ile ilgili sorunlar varsa mutluluk ve huzur sağlanamamaktadır. Pandemi döneminde insanların korkuları ve endişelerinin arttığı bunun da psikiyatrik vakaları tetiklediği görülmektedir. Bu bakımdan yaşadığımız pandemi sürecinde bu sempozyumun anlamlı ve önemli olduğuna inanıyorum.” dedi.

Rektör Can konuşmasını, sempozyum tertip heyetine ve katılımcılara teşekkür ederek tamamladı.

Yapılan açılış ve selamlama konuşmalarının ardından sempozyum oturumlarına geçildi. Oturumlarda “Pandemi Döneminde Tıp Öğrencilerini konu Alan Araştırmalar”, “Covid-19 ve Stres”, “Uyku Sağlığı” ve “Salgınlarla Tıp Tarihi” gibi konu başlıkları ele alındı.

Başkanlığını KSÜ Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Yıldırım’ın yaptığı sempozyum toplam 4 oturumda gerçekleştirildi. Oturum Başkanlıklarını 1. Oturum Doç. Dr. Abdullah YILDIRIM (KSÜ Tıp Fakültesi), 2. Oturum Doç. Dr. Şenol TURAN (İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi), 3. Oturum Doç.Dr. Murat Boysan (Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi), 4. Oturum Dr. Öğr. Üyesi Celal KUŞ (KSÜ Tıp Fakültesi) yaptığı sempozyumda; pandemi sürecinde uzaktan eğitim, fırsatlar ve zorluklar başta olmak üzere 16 başlıkta bildiri sunuldu. 

Sempozyumun düzenlenmesinde aktif görev alan Fakültemiz Öğrencileri Aybike Nur Sağır, İrem Balıkçı ve Mustafa Koçakoğlu da öğrenci merkezli bilimsel etkinliklerin yeni dönemde daha kolay düzenlenebilir ve ulaşılabilir olduğunu, bu durumun fırsata çevrilebileceğini vurguladılar.

Sempozyum programı Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden M. Erhan Küçüksoy’un “Aşı Çalışması” konuşmasıyla sona erdi.