KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Tıp Fakültesi

Prof. Dr. Perihan Öztürk “Saç Dökülmesi Şikâyetlerinin Yüzde 75’i Koronavirüsle Alakalı”-02.04.2021

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Perihan Öztürk, “Özellikle koronavirüsü atlatan hastalarda yakalandıktan 2-3 ay sonra ortaya çıkan ciddi bir saç dökülmesi sorunu var. İnsanlar bize saç dökülmesi şikâyetiyle geliyorlar ama koronavirüse bağlı olduğunun farkında değiller.” dedi.

Pandemi döneminde kendilerine saç dökülmesiyle gelen insan sayısında artış olduğunu ve bu şikâyetle gelenlerin yüzde 75’inin koronavirüsü atlatan kişiler olduğunu belirten Prof. Dr. Perihan Öztürk, “Saç dökülmesinin sebeplerinden bir tanesi de vücudun daha önceki yaşadığı stresler. Pandemi dönemde özellikle koronavirüsü atlatan hastalarda koronavirüsten ortalama 2-3 ay sonra ortaya çıkan ciddi bir saç dökülmesi var. Ve insanlar bize bu şikâyetlerle geliyorlar ama onlar tabii ki koronavirüse bağlı olduğunun farkında değiller. Tahliller yapıyoruz, baktırıyoruz bir şey çıkmıyor. Öncesinde koronavirüsü geçirip geçirmediklerini sorguladığımızda fark ediyoruz ki koronavirüs sonrası dökülme. Bu bağlamda bize bir gün içerisinde saç dökülmesi şikâyetiyle gelen 4 kişi varsa bunun 3 tanesi koronavirüsle alakalı.  Ayrıca virüsü atlatan hastalarımıza baktığımızda sedefi olanların sedefi kötüleşti, ürtikeri olanların ürtikeri kötüleşti.” diye konuştu.

Saç dökülmesinin kişinin tek başına çözebileceği bir durum olmadığının altını çizen Prof. Dr. Perihan Öztürk, “Saç dökülmesine neden olacak bir dünya sebep var. Bunlardan bir tanesi kansızlık, bir tanesi çinko eksikliği, vitamin eksikliği, stres, hormonlar. Bunun için önce bir sebebini araştırmak lazım. Sebebini araştırıp hangi tip dökülme olduğunu karar verdikten sonra çözümü kolay. İlk önce buz dağının altındaki görünmeyen kısmını tedavi etmeye çalışırsınız, bu olayı kökten çözmüş olursunuz. O yüzden hastalar uzman hekimlere müracaat ederlerse, hem kendileri çok uğraş vermek zorunda kalmaz hem de çok hızlı sonuca ulaşılır.” ifadelerini kullandı.