KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Tıp Fakültesi

17 Kasım Dünya Prematüre Günü Etkinliği Düzenlendi-25.11.2019

Fakülte Hastanesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bekerecioğlu, Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Ahmet Yener, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ökkeş Bilal, Tıp Fakültesi Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. Sadık Yurttutan, hastane çalışanları ile Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi görerek yaşama tutunan prematüre bebekler ve aileleri katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Niyazi Can yaptı. Sağlık alanında üniversitemizde büyüme ve gelişmenin devam ettiğini belirten Rektör Can, bu kapsamda anne-bebek sağlığı konusunda da son yıllarda önemli atılımlar yapıldığına dikkat çekti. Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi bünyesinde kuvöz sayısının 39’a yükseltildiğini hatırlatan Rektör Can, “Hastanemizde bu yıl 700 bebeğe yoğun bakım hizmeti sunuldu. Yapılan yeniliklerle Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesinde bölgenin ihtiyacını karşılama noktasında önemli bir aşamaya ulaştık. Hem şehrimize hem bölgemize sağlık alanında önemli hizmetler sunuyoruz. Genç ve dinamik alanında uzman ekibimizle bölgemizde öncü tedavilere imza atıyoruz ve bu yöndeki çalışmalarımız artarak devam edecektir.” diye konuştu.

Sağlık alanında ilgili kurum ve kuruluşlarla üst düzeyde işbirliği içerisinde olduklarını ifade eden Rektör Can, insan sağlığının kutsal olduğu bilinciyle hizmet eden hastane personeline ve bu kutsal hizmete destek veren kurum ve kuruluşlara katkıları ve işbirlikleri için teşekkür etti.

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Ahmet Yener de kısa bir konuşma yaparak İl Sağlık Müdürlüğünün anne-bebek sağlığı konusunda yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kahramanmaraş’ta bebek ölüm oranlarının Türkiye ortalamasının altında olduğunu belirten Yener, bu rakamları daha da aşağıya çekmenin gayreti içerisinde olduklarını söyledi.

Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ökkeş Bilal ise hastanede anne-bebek sağlığı konusunda yürütülen çalışmalar ve verilen hizmetlere ilişkin katılımcıları bilgilendirdi.

Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. Sadık Yurttutan da son 6 yılda hastane bünyesinde gerçekleştirilen prematüre tedavileri hakkında bilgiler verdi. Yatak sayısının 6 yılda 8’den 39’a ulaştığını belirten Yurttutan, son bir yılda 700 bebeğe yoğun bakım hizmeti sunduklarını söyledi.

Protokol konuşmalarının ardından Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi tanıtım videosu gösterimi gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında 17 Kasım Dünya Prematüre Günü için hazırlanan pastayı Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, 700 gram olarak dünyaya gelen ve Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi görerek yaşama tutunan 5 yaşındaki Gazi Yaşaroğlu ile birlikte kesti.

Etkinlikte KSÜ Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesinde “Yılın Prematüre Hemşiresi” seçilen Feyza Kavan’a çiçek ve hediye takdimi gerçekleştirildi.